Sukces Kaliskiego Roweru Miejskiego

27.11.2017

W czwartek, 30 listopada, kończy się sezon Kaliskiego Roweru Miejskiego. Przez pięć miesięcy 105 rowerów wypożyczono ponad 35 tysięcy razy. W systemie zarejestrowało się 3400 osób.

Ten sezon Kaliskiego Roweru Miejskiego udowodnił to, co pokazał już wcześniejszy program pilotażowy: że mieszkańcy chcą korzystać z rowerów publicznych i traktują je jako jeden z elementów systemu komunikacji” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Kaliskiego Roweru Miejskiego. – „Kalisz jest drugim po Poznaniu miastem w Wielkopolsce, które uruchomiło system roweru publicznego. W ostatnich miesiącach powstały również systemy rowerowe Nextbike w Szamotułach i Ostrowie Wielkopolskim. Jestem przekonany, że sieć Nextbike w regionie będzie się nadal rozwijać.

Dla Miasta Kalisza tak liczne sięganie mieszkańców po rower miejski jest cenną wskazówką na przyszłość. Dlatego myślę, że stacje wypożyczania rowerów nie znikną z ulic Kalisza, tylko wstrzymają swoją działalność na czas zimowy. Chwalę się w rozmowach z innymi włodarzami miast, że kaliszanie są bardzo nastawieni na rower, zarówno dla sportu i relaksu, jak i z przyczyn racjonalnych, nie stoją w korkach, na przystankach autobusowych, wsiadają na rower i dojeżdżają na czas. Mogę tylko temu przyklasnąć, bo dla mnie liczy się zadowolenie mieszkańców i czyste powietrze nad miastem” – podsumowuje sezon Kaliskiego Roweru Miejskiego prezydent Miasta Grzegorz Sapiński.

Użytkownicy najchętniej wypożyczali rowery w sierpniu. W ciągu jednego miesiąca z rowerów skorzystano ponad 14 tysięcy razy! Oznacza to, że przez cały miesiąc kaliskie rowery były wypożyczane średnio co 3 minuty! Rekord wypożyczeń padł 6 sierpnia. Jednego dnia 105 rowerów zostało wypożyczonych 612 razy. Średni czas jednego wypożyczenia w tym sezonie wynosił 21 minut i 1 sekundę.

Każdy rower ma za sobą średnio ponad 340 wypożyczeń. Dużą popularnością cieszyły się rowery dziecięce, które wypożyczono ponad 800 razy, tandemy (700 wypożyczeń) i rowery familijne typu cargo, które wypożyczono ponad 600 razy.

W systemie zarejestrowało się niemal 3400 osób. Z Kaliskiego Roweru Miejskiego skorzystało też niemal 900 użytkowników innych systemów Nextbike, którzy mogli to zrobić bez dodatkowej rejestracji. Wypożyczyli oni rowery ponad 11 tysięcy razy. Oznacza to, że co trzecie wypożyczenie zostało dokonane przez turystów lub mieszkańców Kalisza, którzy wcześniej mieli konta w innych systemach Nextbike!

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń:

1. Ratusz

2. Teatr

3. Dworzec Kolejowy

4. Arena

5. Podmiejska Orlik


Najpopularniejsze trasy:

1. Dworzec Kolejowy do Arena

2. Młynarska do Ratusz

3. Teatr do Ratusz

4. Dworzec Kolejowy do Ratusz

5. Arena do Dworzec Kolejowy